Official Certified Results for the Special Meeting on Descendant Enrollment

Utqiaġvik, Alaska – On the afternoon of December 3, 2022, UIC held a Special Meeting for shareholders to consider Shareholder Resolution 2022-01, which proposed enrolling first and second-generation descendants of original UIC shareholders into the Corporation. Shareholders were able to vote for or against Shareholder Resolution 2022-01 by proxy, in person, or by remote communication.

After the Inspector of Election closed the polls and tallied all votes at the Special Meeting, Chairman of the UIC Board of Directors Price E. Brower was provided with the results and announced that Shareholder Resolution 2022-01 passed. Specific information related to the vote follows:

  • 188,157 shares were eligible to vote as of October 4, 2022, the record date.
  • 101,921 shares of UIC stock were represented in person, by proxy, or by remote communication at the Special Meeting.
  • 108% of quorum was achieved.
  • 80,170 shares voted in favor of Shareholder Resolution 2022-01.
  • 21,413 shares voted against Shareholder Resolution 2022-01.
  • 338 shares withheld votes.

UIC will begin accepting applications for first-generation descendants of original UIC Shareholders in January 2023 and second-generation descendants of original UIC Shareholders in January 2025. Questions about the application process should be directed to the UIC Stock Department.

Prize winners

Also during the Special Meeting, UIC Board Secretary, Lloyd Kanayurak, along with the UIC Stock Department, drew the names of over 100 shareholders who won various early bird, e-voting, and voting prizes. All shareholders who won a prize during the drawing are named below:

Special Meeting Grand Prize:
1. George T Kaleak, Sr.

Special Meeting early bird grand prize winner of $1,000:
1. Forrest Dean Olemaun

Special Meeting voting prize of $500 winners:
1. Elouise Toelau
2. Crystal Lynn Tulai
3. Michael J Patkotak
4. Della Catherine Lane
5. Donna Jean Erickson
6. Clarice Akootchook
7. Adam James Nayakik
8. Emma Koonaloak
9. James Lee Tuckfield
10. Nelda Nungasak as Custodian for Antonio Sanchez – Nungasak
11. Sherry Laverne Hopson
12. Alannah Nychel Malone
13. Benjamin E Brower
14. Hugh William Olemaun
15. Christopher Lee Broyles-Sovalik
16. Thomas Foster Leavitt
17. Jacob Negovanna
18. Ernest George Stackhouse
19. Laura Henry
20. Stella Minnie Okpeaha

Special Meeting early bird prize of $250 winners:
1. Alex Okpik
2. Mariam Monuluk Valenzuela
3. Pamiuq Brower
4. Jack Frantz
5. Jeremiah Ahmakak
6. Sam Bailey Simmonds
7. Grace Ann Pikok
8. Mary Booth
9. Carl Mose Itta
10. Salomi Bernice Nageak as Custodian for Rueben Roy Sias
11. Josephine Kaleak
12. Florence Helen Alred
13. Georgianna Linda Glover
14. Earl M Nashoalook
15. Keora Willie
16. Cynthia Jacklyn Simmonds
17. Wakenda Edwardsen
18. Donna Pearl Miller
19. Charles M Brower
20. Isabel Brower
21. Marie Gene Stackhouse
22. Ira Joseph Ungudruk
23. Ronald Segevan Jr
24. Scotty Oyagak
25. Rebecca Ann Leavitt as custodian for Madelyn Lucille Leavitt

Special Meeting $100 E-Vote prize winners:
1. Simon Alexis Johnston
2. Roxanna Alice Moe
3. Cheryl Stine
4. Jeffrey Leavitt
5. Rebecca Ann Leavitt
6. Shauna Inglet
7. Samuel A Rexford-Brown
8. Bernice Leilani L Oyagak
9. Leanna Russell
10. Wanda Grace Ipalook
11. Kathy L. Peacock
12. Levi Rexford Jr.
13. Rose M Gueco
14. William L Kaimana Danner
15. Bernice Martha Nashoalook
16. Keisha Brower
17. Elizabeth Bordeaux
18. Heather J Gordon
19. Qinugan Gwendolyn Roddy
20. Linda Ahkiviana
21. Thomas Foster Leavitt
22. James Ahkivgak
23. Martin Antone Q Edwardsen
24. Cynthia Jacklyn Simmonds
25. Steven Eric Brown
26. Martha F Brower-Stewart
27. Laura Bertlyn Gordon as Custodian for Pearl Faith Gordon
28. Josephine Mary Hopson as Custodian for Paul Hopson
29. Christopher Savok as Custodian for John Michael Savok
30. Flora Jane Patkotak
31. Jenny Edith Okpeaha
32. Ned Edwardsen
33. Jeremiah Johnson Brower
34. Harry Edward Olemaun
35. Muriel Dawn Brower
36. Robert Ningeok
37. Russell A N Snyder
38. Anthony R Elavgak
39. Damian George Ahkiviana
40. Stacey Davis
41. Jimmie D B Tuckfield
42. Kevin Thomas Crow
43. Larry Lucas Kaleak
44. Ellen Joy Frantz
45. Robert Forrest Nageak as Custodian for Shalyn Joy Nageak
46. Theresa Frantz
47. Mandy L Olemaun
48. Ruby Lynn Patkotak-Williams
49. Faye Louise Serrano
50. Kuutuuq Loreth Olemaun
51. Fannie Suvlu
52. Natalie Selena Coumbe
53. Ethel K Burke
54. Ernest George Stackhouse
55. Mary Virgina Patkotak
56. Qiuwak Mike Brower
57. Allen T Attungowruk
58. Jason M Sielak
59. Bethany Forsythe
60. Marilyn Killbear
61. Salomi Lea’ E Kignak
62. Ray Mile Kious
63. Lucy Ann Pikok as Custodian for Nathaniel Paul Kignak Ahyakak
64. Patricia Ann Hopson
65. Kate Ashlen Akpik-Varner
66. Robert Booth Gregory
67. Wilbur Angashuk
68. Fred Ahmaogak
69. Qalgilan John Miller III
70. Robert O Akpik Jr
71. Kristine Reina Burnell
72. Karyn Ruth Stricklan
73. Dawndee Marie Ipalook as custodian for Benjamin Kaui
74. Sandra D Hopson
75. Louise Ahkivgak
76. Chastity Georgette Olemaun
77. Stephanie Harriette Hopson
78. Roberta Quintavell
79. Tommy Gordon Nageak
80. Harry Allen Hopson
81. Pearletha Patkotak
82. Alicia Marie Kanayurak
83. Wayne Ahmaogak
84. Mary Alyce Inuuraq Moss
85. Susie Frantz
86. Marvin H Kanayurak
87. Dorothy M Edwardsen
88. Thomas Foster Leavitt as custodian for Jay Dealton Leavitt
89. Christina Marie Barr
90. Roy Henry Snow
91. Richard Frank Mello
92. Nova Dove Gueco
93. Dale Harry Okpik
94. Phyllis Ivanoff
95. Salomi Bernice Nageak as custodian for Ramcez Rossie Sias
96. Regan Mukpik
97. Sarah Doreen Sotts
98. Fannie Dora Soplu
99. Pete Eben Hopson
100. Martha Melba Stine

Upcoming Events